Nem könnyű elkezdeni írni Lana és Andy Wachowki, valamint Tom Tykwer közös filmjéről, a Felhőatlaszról, bár már önmagában az sem semmi, hogy ez a három remek alkotó (Fülledtség, Mátrix-trilógia, A lé meg a Lola, A parfüm stb.) közös projektbe kezdett.
2012. december 31., hétfő
2012. december 26., szerda
2012. december 22., szombat
Chocolate - A harc szelleme
Bizony, mert nem csak a Final Fantasynek, hanem ezek szerint a csokinak is van harci szelleme. Legalábbis az élelmes magyar címírók szerint, noha a thai akciófilm-rendező, Prachya Pinkaew minden bizonnyal kézzel-lábbal (könyökkel és térddel?) tiltakozna az ellen, hogy a filmjeire mindenféle hülye alcímeket aggassanak, csak azért, mert az általa kitalált nem elég kifejező. Mindegy, ez már a magyar forgalmazókat minősíti - már megint -, bár mentségükre szóljon, hogy nyilván nem akarták, hogy a nézők a Lasse Hallström-féle Csokoládéval keverjék össze ezt a filmet.
2012. december 18., kedd
Az Argo-akció
Argo, fuck yourself!
Ben Affleck jó rendező. Ez ilyen egyszerű. Forgatókönyvíróként és színészként sem utolsó (előbbire ékes bizonyíték a Good Will Hunting scriptjéért kapott Oscar-díj), de amióta dirigálásra adta a fejét, az amerikai filmgyártás egy rendkívül stílusos, tudatos, ügyes kezű és jó látású rendezővel gazdagodott. Hasonlóra legutóbb George Clooney esetében került sor, ráadásul nevezett úriember Affleck legújabb filmjének az egyik producere is.
2012. december 10., hétfő
Fehér éjszaka
Egy nehéz nap
még nehezebb éjszakája
A francia akciófilmek alighanem Európa legjobbjai, sőt nyugodtan lehet azt mondani, hogy világviszonylatban is dobogós helyen állnak. A francia akcióstílus roppant jellegzetes (kaszkadőr-szempontból érdemes ehhez elolvasni ezt), semmilyen más nemzet akciófilmjeivel össze nem téveszthető, és nem, nem kell hozzá feltétlenül Luc Besson. Említett úriember a múltban elkövetett pár remekművet (pl. Leon, a profi) és pár kevésbé remeket is (producerként a Taxi-sorozat), de őt megelőzően is szép számmal akadtak jóféle gall törős-zúzós mozik, elég, ha csak Jean-Paul Belmondo vagy Alain Delon nevét említem, és akkor tényleg csupán a legnagyobbakról esett szó.
2012. december 9., vasárnap
Sinister
Vészjósló rémpótló, avagy
ha falra fested az ördögöt,
ne csodálkozz, ha megjelenik.
Ellison Oswalt és családja új házba költözik. A férfi író, aki véres krimitörténeteit valós események alapján veti papírra. Jó tíz éve már annak, hogy nagyot szólt az egyik regénye, de a 15 perc hírnév elmúlt, muszáj hát valami újjal visszatérnie a porondra. Ezért is választotta épp azt a házat, ahová frissen bebútoroztak, mert a kert borzalmas események szemtanúja volt: egy család négy tagját is felakasztva találták, a tettes pedig azóta is ismeretlen. Ellison ennek a történetét akarja új könyvében megírni, így nyomozásba kezd, hogy kiderítse az eset részleteit. Ehhez furcsa "segítséget" kap: a padláson egy doboznyi 8 mm-es filmszalagot talál, melyek nem csupán annak annak a családnak az életét és halálát örökítik meg, aminek a házában jelenleg a férfi él, de a 60-as évekre visszamenőleg több más família végzetét is. Ahogy Ellison egyre mélyebbre jut a nyomozásban, sokkoló részletek bontakoznak ki, és még az is lehetséges, hogy a szálak nem e világi messzeségbe érnek.
2012. december 5., szerda
2012. november 26., hétfő
Az erő krónikája - Looper - Prometheus - Az éhezők viadala - MIB3 - A csodálatos Pókember - A temetésem szervezem - A fekete ruhás nő - A hatalom árnyékában
Krónika, avagy csináljunk X-Men-filmet Marvel Comics nélkül. Megmagyarázatlan energiaforrás, egy Obamára hajazó feka srác, a kötelező fehér szépfiú és egy kiszámítható pszichológiai utazáson végignyargaló lúzer srác története, akik szupererő birtokába kerülnek, de mint tudjuk: a nagy hatalom nagy felelősséggel is jár - kivéve, ha az apánk egy szarláda. Sok jó lehetőséget kihagyott a történet, de a látvány és a kissé kurta, de azért követhető negatív személyiségfejlődés elvitte a hátán a filmet. Lehetett volna hosszabb, kidolgozottabb és kevésbé amerikai.
2012. november 18., vasárnap
Ra.One
Régen rossz az, ha egy filmben a dal- és táncbetétek jobbak, mint az egész 2,5 órás film. A Ra.One esetében is erről van szó. Igaz, az indiai alkotásokban ezek olyan kötelező elemek, mint mondjuk egy Disney-rajzfilmben a dalra fakadó főszereplők, de még a legjobb koreográfia sem tudja feledtetni a forgatókönyv botrányos hiányosságait és összecsapottságát - még akkor sem, ha nem szabad egy az egyben összehasonlítani a bollywoodi mozikat a hollywoodiakkal, hiszen más ország, más kultúra, más igények, más stílus stb.
2012. szeptember 18., kedd
2012. szeptember 14., péntek
2012. szeptember 7., péntek
I, mint Ikarusz
A kilencedik tanú
Jó politikai krimit készíteni legalább olyan nehéz, mint jó kémfilmet. Vagy jó képregény-adaptációt. Vagy akciófilmet. Drámát, horrort, thrillert, komédiát...
A politikai kriminek szem előtt kell tartania, hogy nem politológusok, hanem átlagemberek számára készül, ezért érthetőnek kell lennie minden összefüggésnek vagy utalásnak, ugyanakkor ügyelni kell a bemutatott információk mennyiségére is, hiszen ha túl sok mindent kell megjegyezni, túl sok apró kapcsolatot kell észben tartani, mindezt ráadásul két órán keresztül, miközben a szórakoztatás szintje nem ér el egy bizonyos szintet, akkor kezdődnek a gondok. A nézők figyelme lanyhul a követhetetlenné váló történet miatt, már nem tudni, „ki kivel van”, mi miért történik, és a cselekmény lassan elhomályosul.
2012. szeptember 3., hétfő
Ted
Maci a málnásban
Seth MacFarlane neve semmilyen módon nem kerülhető meg, amennyiben a Ted című vígjátékról van szó, hiszen egyrészt az említett úriember a híres-hírhedt Family Guy és Amerikai fater című animációs sorozatok atyja, melyek stílusa nem kicsit köszön vissza az életre kívánt plüssmaci kalandjaiban, másrészt viszont ez az első „nagy” filmrendezése, de persze ő írta a forgatókönyvet és hangját is ő kölcsönzi a címszereplőnek. A – finoman szólva – szabadszájúság, a különféle kulturális és filmes utalások, a politikai és egyéb vélemények, ill. állásfoglalások mind hozzátartoznak MacFarlane „fegyverzetéhez”, aki bár egyáltalán nem szívbajos, ha polgárpukkasztó és provokatív eszközöket kell használnia, azt sem felejti el, hogy animációs – és most már élőszereplős – agyszüleményeinek fontos eleme a szórakoztatás is.
Célszerű tehát ennek tudatában beülni a Tedre, mert ugyan ezen infók nélkül is meg lehet nézni, de nélkülük az ember könnyen lemaradhat valamilyen gegről (pl. nem ismer fel valakit vagy nem ért meg egy verbális poént).
2012. augusztus 18., szombat
Híres színészek a Star Trekben
A Star Trek immár több mint 40 éve része az egyetemes televízió-, film-, és science fiction-történelemnek. Most azonban ne erről essék szó, hanem azokról a színészekről, akik az évek során feltűntek a különböző sorozatokban és/vagy mozifilmekben, és akiket sokkal inkább a mozivászonról ismerhet a nagyérdemű, semmint a tévéképernyőkről.
2012. augusztus 17., péntek
Sir Arcszőr
Nem is olyan rég emlékeztem meg a kopasz vagy ritkuló hajú filmesekről, így az az igazságos, ha azok számára is szentelek egy bejegyzést, akik velük ellentétben jóval komolyabb szőrzettel rendelkeznek.
2012. augusztus 16., csütörtök
Ryan Wieber-interjú
Ryan Wieber neve sokaknak talán nem mond semmit. Ám ha hozzátesszük: a Ryan vs. Dorkman című filmek egyik társírója, társrendezője, társ-címszereplője és vizuális effektus-készítője, akkor már esetleg beugrik valami a Youtube-on látott kisfilmekből, melyekben egy magas, vékony és egy köpcösebb, szemüveges srác fénykardokkal aprította egymást, de olyan elképesztő koreográfiával, amilyet talán még a „hivatalos” Star Wars-filmekben sem látni. Ryan az RvD-filmek, no meg az autodidakta módon tanult vizuális effektjei kapcsán híresült el a téma (speciális filmes effektusok és videótrükkök) iránt érdeklődők körében, és nem utolsósorban, figyelemreméltó – egy igazi amerikai álom… – karriert futott be választott szakmájában, melynek még így is csak az elején jár.
Megjárta a LucasArts (George Lucas videójáték-készítő cége) boszorkánykonyháját, jelenleg pedig a Stargate Digital-nál van, ahol többek között a nálunk is sugárzott Hősök című sorozat trükkjein is dolgozik. Az elmúlt évben Emmy-díjat kapott a Stargate-csapat tagjaként, ennek kapcsán készült vele az alább interjú.
A Star Trek óriásai
A Star Treket nézve számtalan idegen faj képviselőivel találkozhatunk, melyek a legtöbb esetben szinte teljesen humanoidoknak tűnnek, eltekintve néhány homlokredőt vagy más csontkinövést itt-ott a fejükön, nyakukon. Akadnak azonban olyan földönkívüliek is, akik nem csupán ilyen-olyan kinövéseik tekintetében különböznek az emberektől, hanem extrém testméreteik is különlegessé teszik őket, sokszor akár több fejjel tornyosulva kedvenc flottatisztünk fölé. A Star Trek négy évtizede alatt nem egy óriásnövésű szereplő tűnt fel az egyes sorozatokban vagy filmekben, és bár általában csak egy-egy epizódban voltak láthatóak, megjelenésük mégis maradandónak bizonyult.
2012. augusztus 14., kedd
Filmes kopaszok
A kopaszság (alopécia) férfiaknál lényegesen gyakoribb, mint nőknél; genetikai tényezők, öregedés, a bőr betegségei és egyéb dolgok is okozhatják. A haj hullása oldalt kezdődik, esetleg homloktájon (hátrább húzódik a haj vonala) vagy a fejtető hátsó részén (amolyan tonzúrát eredményezve).
Sok férfit érzékenyen érint hajának fokozatos elvesztése (még ha nem is mindet), ennek ellensúlyozására pedig nem kevesen hajlamosak valamilyen arcszőrzetet növeszteni (hogy ami szőr felül hiányzik, az legalább alul „meglegyen”), mások szerint viszont a tar fej akár vonzó is lehet, hovatovább szexi. Utóbbi táborba természetesen a hölgyek tartoznak, akik közül sokan állítják, hogy ha egy pasi kopasz, az férfias.
2012. augusztus 6., hétfő
Oscar shit
Az Oscar-díj minden vitán felül a nemzetközi filmszakma legrangosabb elismerése, akkor is, ha főként amerikai filmeket szoktak vele jutalmazni. Éppen ezért – az „esélyegyenlőség” miatt – alkották meg 1947-ben az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) tagjai a legjobb idegennyelvű film kategóriáját, amely a köznyelvben a legjobb külföldi filmeket jelenti. Itt a világ minden tájáról származó filmek versengenek egymással és az aranyszoborért.
2012. augusztus 5., vasárnap
A Batmobile
Nyilván sokan tudják, hogy a Denevérember sokféle kütyüt hord magánál: hajítópengéket, gázkapszulákat, acélköteleket és az azokat kilőni képes pisztolyokat, na meg, ha szükséges, akkor Superman leszerelésére egy kis ólomdobozban tartott kryptontit-szilánkot (bár ez utóbbival eddig csak az animációs filmekben lehetett találkozni), Batman öve tehát csak úgy tobzódik a különféle eszközökben és hasznos szerkentyűkben. (Nem csoda hát, ha Joker az 1989-es filmben fel is tette a költői kérdést: vajon honnan szerzi ezeket a jó kis játékait?)
2012. július 30., hétfő
Trust
Csak egy ENTER
Aki ismeri David Schwimmer nevét, annak elsőre egészen biztosan Ross Geller ugrik be a Jóbarátokból. A színész 10 éven át játszotta a bohókás antropológus-professzort, ezek után joggal gondolhatnánk azt, hogy egy életre beskatulyázta magát. Kollégáihoz hasonlóan ő is megpróbált persze kitörni, így feltűnt más filmekben színészként (legnagyobb sikere a Madagaszkár-sorozat Melmanjének szinkronizálása), azt viszont talán kevesebben tudják, hogy már a sorozat ideje alatt bemutatkozott rendezőként, egyéb munkái mellett 10 részt is dirigált a new yorki fiatalok életét bemutató szériából, míg első játékfilmje a Fuss, dagi, fuss! volt. Ezek alapján megállapítható lett volna, hogy rendezőként Schwimmer valahol Ivan Reitman szintjén van, vagyis egész jó humor- és arányérzékkel rendelkezik, de aztán megrendezte második, Trust című filmjét, amivel totálisan rácáfolt minden korábbi spekulációra.
2012. július 29., vasárnap
A bűn hálójában
Kéne bele kém
Steven Soderbergh - álnéven - maga fényképezi és vágja a filmjeit, amiket viszont saját neve alatt rendez (és néha ír is), ezzel pedig „igencsak ritka madárnak számít az amerikai filmgyártásban”. És tényleg, rajta kívül talán csak Robert Rodriguez az, aki a rendezésen kívül ennyi mindent csinál egy-egy produkcióban (ezen felül producerkedik is, zenét szerez stb.).
2012. július 23., hétfő
Az orvvadász
A tasmán tigris utolsó megkísértése
Az erszényesfarkas vagy tasmán tigris egykor Új-Guineában, Ausztráliában és Tasmaniában élt kutyaszerű ragadozó. A XX. sz. elejére, a folyamatos vadászás következtében, a faj teljesen eltűnt, és mielőtt a világ észbe kaphatott volna, az utolsó, fogságban tartott példány is elpusztult egy állatkertben 1936 közepén.
2012. július 16., hétfő
2012. július 15., vasárnap
Filmes cégek és vállalatok
A filmekben se szeri, se száma a különféle nagyvállalatoknak és cégeknek, melyek hol világuralomra törnek, hol csak anyagi hátteret és megélhetést biztosítanak tulajdonosaiknak, dolgozóiknak. Némelyek viszont annyira meghatározónak bizonyultak, hogy évek, évtizedek múlva is jól csengő névnek számítanak a filmbarátok számára.
2012. július 8., vasárnap
2012. június 18., hétfő
Scooby-Doo, merre vagy?
Egy kutya átlagos élettartama 10-14 év szokott lenni, de persze előfordulnak ennél hosszabb életű ebek is; egyes fajtáknál 17-20 éves korú képviselőre is akad példa, míg a rekorder, egy labradorkeverék, Bella, elképesztő 29 évig élt, ami emberi korral számolva mintegy 200 esztendőnek felel meg.
Mindez azonban semmi, ha a világ legismertebb dán dogjáról van szó, „aki” idestova már 43 éves, és bár valódi fajtársai többnyire csak 8-10 évig élnek, a firkavilág eme nevezetes négylábújának gazdája és legközelebbi barátai is csak húszas éveik elején járnak már évtizedek óta. A szemfülesek már kitalálhatták, hogy nem másról van szó, mint Scooby-Dooról, aki a különféle televíziós sorozatok és mozifilmekkel együtt már 1969 óta szórakoztatja a nagyérdeműt sok esetben szó szerint szellemes kalandjaival.
Mindez azonban semmi, ha a világ legismertebb dán dogjáról van szó, „aki” idestova már 43 éves, és bár valódi fajtársai többnyire csak 8-10 évig élnek, a firkavilág eme nevezetes négylábújának gazdája és legközelebbi barátai is csak húszas éveik elején járnak már évtizedek óta. A szemfülesek már kitalálhatták, hogy nem másról van szó, mint Scooby-Dooról, aki a különféle televíziós sorozatok és mozifilmekkel együtt már 1969 óta szórakoztatja a nagyérdeműt sok esetben szó szerint szellemes kalandjaival.
2012. május 27., vasárnap
Tintin
Tin-Tin... tin-tin-tin-tinn-tinn-tinn... Tin-Tin... tin-tin-tin-tinn-tinn-tinn.... Valami ilyesmit énekeltek a kis köpenyes alakok az Űrgolyhók egyik jelenetében, de most tök nem erről lesz szó, hanem arról, amit énekeltek, pontosabban a Tintinről, amit a tegnapi estén néztem meg, miután délelőtt Dávid haverom és kollégám felhívta rá a figyelmemet. Úgy foglalta össze a filmet, mint egy olyan alkotást, amit biztosan nem fogok unalmasnak találni, hiszen amikor ő nézte meg, akkor lemérte a Bee-O-meterrel, azaz kedves barátnőjével (Bee = Beatrix, ééérted???), és mivel a hőgy nem aludt bele a filmbe, unalmas már biztosan nem lehet. És tényleg nem az. :)
2012. május 26., szombat
Epic filmszínészek
Vannak színészek, akiknek karrierjét egyetlen eljátszott szerep is alapjaiban befolyásolja. Feltűnhetnek bármennyi filmben vagy sorozatban, soha többé nem képesek kibújni abból a skatulyából, amibe talán nem is annyira a közönség, hanem sokkal inkább valami megmagyarázhatatlan tényező kényszeríti őket. Hiába hívják őket más filmekbe, hiába áll mögöttük akár évtizedes színészi pálya, hiába szerepelnek tucatnyi más alkotásban, arcuk és nevük mindörökre összeforrt egy szereppel vagy karakterrel.
2012. május 23., szerda
Napszemüvegek a filmekben
Egy jó napszemüveg több mint kiegészítő. Nem csupán megóvja a szemet az erős fénytől, de stílust ad viselőjének, ráadásul remekül el lehet bújni mögé, hiszen egy sötét lencséjű napszemüveg az arc közel felét eltakarja, így anélkül lehet a világot megfigyelni, hogy az tudatában volna ennek. A napszemüveg olyan, mint egy álarc. Lehetővé teszi, hogy személyiségünk megváltozzon, így olyasmikre is képesek lehetünk napszemüveget viselve, amire másképp nem. Magabiztosságot ad és megváltoztathatja a személy énképét, hiszen maga a külseje is megváltozik, amint napszemüveget „ölt”.
2012. április 29., vasárnap
Bosszúállók
A világ legdrágább rajongói filmje
A Bosszúállók előzményfilmjeinek is nevezett alkotások közül egyértelműen az első Vasember volt a legjobb és legsikeresebb, a két iközül a második rész volt (szerintem) a jobb, az Amerika kapitány is határozottan kellemesebb volt annál, amit a korábban olvasottak alapján vártam, egyedül a Thor lett kissé felemás, de azért annak is megvoltak a maga jó pillanatai.
2012. április 20., péntek
A Sötét lovag legendája
A denevérek megjelenése, látszólag furcsa szokásai alapvető hatással voltak az emberi kultúrára. Amióta elődeink először tapasztalták, hogy ez a félelmetes kinézetű kis állat fejjel lefelé lógva pihen, éjszakai életet él, és kedveli a sötét üregeket – vagyis csupa „istentelen” tulajdonsággal bír –, a denevér előkelő helyet vívott ki magának a mítoszok ördögi teremtményei között. Amióta pedig tudjuk, hogy némely denevérfaj igencsak kedveli az élőlények meleg és friss vérét szívni, ez a démonizáló előítélet még erősebbé vált.
2012. április 5., csütörtök
Comic Trash avagy a legrosszabb képregényfilmek
Az utóbbi években a képregényfilmek reneszánszát éljük; F4, Batman, Pókember, X-Men, Thor, Amerika kapitány, Zöld Lámpás, Hulk és a többi. Ezek egy része bombasiker lett, mások szerényebben teljesítettek, vannak azonban olyan képregény-adaptációk is, melyeket a gyártók azóta is igyekeznek elfelejteni és/vagy letagadni.
2012. március 5., hétfő
Így készült a Star Wars - VI. rész - A Jedi visszatér
Azok, akik látták A Birodalom visszavágot, alighanem világszerte csalódottak voltak, hogy három évet kell várniuk, amíg megoldódik Han Solo és Leia hercegnő viszonya, a Lázadók ügye, valamint a Luke Skywalker és Darth Vader közti döbbenetes kapcsolat. Annál is inkább, mivel a Birodalom úgy ér véget, hogy a szénbe fagyaszott Solot egy fejvadász, Boba Fett elszállítja, Lando Calrissian és Csubakka utána indulnak, de általában a történetnek nincsen valódi lezárása, hanem rengeteg kérdés nyitva maradt, amikre a befejező epizódnak kell majd válaszokat adnia.
2012. február 27., hétfő
Így készült a Star Wars - V. rész - A Birodalom visszavág
Geroge Lucas sosem kételkedett abban, hogy a Csillagok háborújának lesz folytatása – igaz, erre szerződés is kötelezte, de az egész mondát már eleve kilenc részesnek képzelte el. Az első film 30 millió dollárral tette gazdagabbá, így nem volt kérdés, hogy mibe fogja fektetni újkeletű vagyonát; így tehát 20 millióval szállt be A Birodalom visszavág című ötödik epizód finanszírozásába.
2012. február 23., csütörtök
A némafilmes
Üdvözlöm önöket. Önök most egy hangosfilm-bemutatót látnak. A film rólam készült, én beszélek benne. Figyeljék meg, hogy a szájmozgásom, vagyis a kép, szinkronban van a hanggal. Tökéletes összhangban. A hangomat hanglemezre rögzítettük. Ez a hangosfilm. Köszönöm a figyelmüket.
2012. február 20., hétfő
Így készült a Star Wars - IV. rész - Csillagok háborúja
A legtöbb filmes szakembertől eltérően George Lucast fiatalon nem különösebben érdekelték a filmek. Sok más gyerekhez és fiatalhoz hasonlóan ő is eljárt persze moziba, de jövőjét inkább autóversenyzőként vagy könyvillusztrátorként képzelte el.
Tizenhetedik születésnapja előtt egy nappal azonban minden megváltozott Modesto mellett egy országúton. „Balra fordultam a kocsimmal, és belém rohant egy fickó.” – meséli Lucas. „Amikor kihúztak a roncsból, nem lélegeztem, nem volt pulzusom, mindenki azt hitte, végem van.” A fiatalember négy hónapig lábadozott, ezt követően megszállottan olvasni kezdett, és bújni kezdte a különféle ősi népek legendáit, melyek a jó és rossz harcát mutatják be. Korábban erősen közepes jegyei rohamosan javulni kezdtek, végül felvették a USC (University of Southern California) filmes szakára.
2012. február 10., péntek
Így készült a Star Wars - III. rész - A Sith-ek bosszúja
A klónok támadásával George Lucas Új trilógiája határozott fejlődést mutatott a Baljós árnyakhoz képest. Következetesebb rendezési stílus, jobb vizuális effektek, átgondoltabb dramaturgia és jóval kevesebb Jar Jar jellemezte a Star Wars II. részét, bár így is többen fanyalogtak pl. a korábban soha nem használt elektromos gitárért John Williams zenéjében (a film eleji nagy siklós üldözés alatt hallható), vagy éppen Anakin és Padmé néhol túlságosan negédes szerelmes jelenetei miatt.
2012. február 5., vasárnap
Így készült a Star Wars - II. rész - A klónok támadása
Az 1999-es Baljós árnyak – a felemás kritikai fogadtatás ellenére is – óriási sikernek bizonyult, és 16 év után a Star Wars ismét a csúcson volt. George Lucas sokat emlegetett alkotómódszere, miszerint mindig az adott korszak legfejlettebb trükktechnikáját kívánja használni filmjeiben, (ismét) meghozta gyümölcsét. Bár először fordult elő, hogy egy Star Wars-film nem nyerte el a legjobb vizuális effekteknek járó Oscart (helyette a Mátrix kapta), ettől még Lucas és az ILM (Industrial Light & Magic) ismét mérföldkőnek számító trükköket hozott létre (ne felejtsük el, hogy 10 évvel járunk az Avatar, 2-vel A gyűrűk ura és 12-vel A majmok bolygója - Lázadás, vagyis a teljes egészében számítógéppel létrehozott szereplők megjelenése előtt).
2012. január 30., hétfő
Így készült a Star Wars - I. rész - Baljós árnyak
A Baljós árnyak az eddigi hat élőszereplős mozifilm leggyengébb darabja, de ezzel együtt mégis Star Wars, ami mindentől függetlenül bizonyos nívót jelent – bár a hírhedt Holiday Specialnél úgysem lehet rosszabb SW-filmet készíteni (kivéve talán, ha mindenki gungan lenne benne, és Jar Jar volna a főszereplő, de ez már tényleg felér egy rémálommal).
2012. január 23., hétfő
Suszter, szabó, baka, kém
Kémek, de nem mint mi
A hajdani ügynököt, George Smileyt visszahívják az angol hírszerzéshez, mivel egy kettős ügynök, úgynevezett vakond, vette be magát a szervezet falai közé, hogy a szovjetek számára kémkedjen. Smiley a múlt és jelen hihetetlenül kusza és rejtélyekkel teli eseményei között kutatva próbál információkat találni, és minél több tény tárul elé, annál tisztábban látja az élet-halálra menő kémjátszmák és a játékosok mozgatórugóit.
2012. január 20., péntek
Így készült az Alien vs. Predator 2 - Requiem - A Halál a Ragadozó ellen 2.
Noha az idegenek és a ragadozók első filmes összecsapása szinte kivétel nélkül negatív kritikákat kapott (azért sem volt belőle előzetes sajtóvetítés, mert a Fox sejtette, hogy a kritikusok nem lesznek odáig a filmtől), anyagilag mégis sikeresnek bizonyult (60 milliós büdzsé, 170 milliós profit), ezért 3 évvel később elkészült a folytatás. (Sajnos.)
A filmet a Strause-fivérek rendezték (Greg és Colin), a főszerepekben pedig Steven Pasquale, Reiko Aylesworth, John Ortiz, Johnny Lewis, Kristen Hager és Sam Trammell látható.
Így készült a Predators - Ragadozók
Hosszas tervezés után, 2010-ben készült el a régóta várt harmadik Predator-mozi (noha közben a lény két másik filmben is feltűnt – AvP, AvPR). A filmet Antal Nimród rendezte Robert Rodriguez produceri felügyelete mellett, a főszerepben pedig az Oscar-díjas Adrian Brody látható, valamint Topher Grace, Alice Braga, Walton Goggins, Oleg Taktarov, Laurence Fishburne, Louis Ozawa Changchien, Mahershala Ali és Danny Trejo.
Így készült a Predator 2 - Ragadozó 2.
Az első rész sikere után szinte biztos volt a folytatás, amire három évet kellett várni, Arnold Schwarzenegger viszont nem vállalta másodszor is Dutch Schaefer őrnagy szerepét (noha a karakter az első rész végén életben maradt), ezért a produkció nélküle indult be. Ez nagyjából előre is vetítette a film gyengébb teljesítményét, hiszen vele együtt éppen azokat a fontos elemeket hagyták ki az alkotók a második részből, ami az elsőt annyira jóvá tette.
Így készült a Predator - Ragadozó
Rasztahajú, maszkos vadászok a világűrből, akik rendszerint nagy hőség idején látogatnak el a Földre, hogy beszerezzék trófeáikat, de előszeretettel kapnak plazmavégre más bolygóról származó lényeket is. A kerregő hangú ragadozók éppen 25 éve részesei a hollywoodi szörnyfilmeknek.
1987-et írtunk, amikor Arnold Scwarzenegger karrierje csúcsán volt; a Conan, az első Terminátor és a Kommandó kivétel nélkül a '80-as évek kultikus akciófilmjei közé tartoznak, csakúgy, mint soron következő mozija, melyben egy keménykötésű zsoldost, Dutch Schaefer őrnagyot alakít, aki egy különlegesen képzett kommandó vezetője.
2012. január 16., hétfő
Így készült az Alien 4 – Feltámad a Halál
A széria eleddig utolsó epizódja 1997-ben készült. Rendezője a francia Jean-Pierre Jeunet, aki korábban olyan különleges filmeket készített, mint a Delicatessen és az Elveszett gyerekek városa. Rendezői és vizuális stílusa semmi mással össze nem téveszthető, legjobb példa erre a minden filmjére jellemző zöldes-sárgás színvilág. Európai alkotó lévén a stúdió abban bízott, hogy a harmadik rész rémálomba illő munkálatai és lesújtó fogadtatása után új lendületet visz a franchise-ba, noha a producerek – Walter Hill és David Giler – nem igazán tartották jó ötletnek a negyedik részt, mert még élénken élt bennük az előző film készítésének kellemetlen emléke.
Így készült az Alien 3 – A végső megoldás: Halál
A harmadik Alient egy feltörekvő, fiatal rendező, David Fincher jegyzi, akinek 1992-ben ez volt az első nagyobb filmes munkája; korábban olyan világhírű előadóknak készített klipeket, mint például Madonna, Meat Loaf vagy az Aerosmith.
Így készült az Aliens – A bolygó neve: Halál
Ridley Scott műfajteremtő alkotásának folytatására egészen 1986-ig kellett várni, amikor A terminátor sikerét követően James Cameronra esett a producerek választása. Míg Scott elsődleges rendezői módszere az indirekt félelemkeltés volt, addig Cameron pörgős akciófilmet készített, amelyben már nem egy, de egy egész csapat idegen szerepelt. A rendező továbbgondolta a xenomorfok „társadalmát” is, amely leginkább egy rovarkolóniához hasonló, melyben vannak dolgozók és harcosok, a hierarchia csúcsán pedig egy Királynő áll, amely összetartja a kolóniát és gondoskodik az utódokról.
2012. január 12., csütörtök
Így készült az Alien – A nyolcadik utas: a Halál
Magasak, feketék, nincs szemük, de van királynőjük, kettős állkapcsukból savas trutymót köpködnek, és ha az ember nyakába ugranak, az igencsak árt az egészségnek. Nyáron mutatják be a legújabb Alien-filmet – Prometheus címmel –, így ennek apropójából tekintsük át a vicsorgó idegenek történetét, amely létrehozta és új alapokra helyezte a sci-fi-horror és a sci-fi-akció műfaját.
Eddig összesen hat élőszereplős, egészestés mozifilm készült, amelyben a savasvérű idegenek szerepeltek, ezekből azonban csak négy az, ami „valódi” Alien-filmnek tekinthető, míg a másik kettő ún. crossover (AvP és AvPR - ezekről később).
Eddig összesen hat élőszereplős, egészestés mozifilm készült, amelyben a savasvérű idegenek szerepeltek, ezekből azonban csak négy az, ami „valódi” Alien-filmnek tekinthető, míg a másik kettő ún. crossover (AvP és AvPR - ezekről később).
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)