2013. július 28., vasárnap

Senki többet - Piszkos melók


Senki többet
Új értelmet nyer a mondás, miszerint valaki a "falnak beszél".
Giuseppe Tornatore vitán felül a legismertebb kortárs olasz filmrendező, akire feltétlenül oda kell figyelni. Legújabb műve a Senki többet címet viseli, főszereplője egy Virgil Oldman nevű műkereskedő, aki a legjobb a szakmájában, emberi kapcsolatai azonban minimálisak, a világnak csupán egy parányi darabjában él, amúgy elzárkózik szinte minden és mindenki elől. Egy nap telefonhívást kap egy titokzatos nőtől, aki arra kéri, hogy bonyolítsa le a szülei hagyatékának felbecsülését és eladását. A nő pánikbeteg, képtelen elhagyni a házat, ám idővel megnyílik Virgil előtt, és a két ember korábban nem tapasztalt érzelmeket kezd táplálni egymás iránt.

2013. július 27., szombat

Justice League - The Flashpoint Paradox


A Warner Bros. és a DC Comics legújabb animációs képregény-adaptációja a Justice League: A Villám-paradoxon címet viseli. A film alapját egy 2011-ben megjelent, öt részes minisorozat adja, melynek főszereplője az Igazság Ligájának tagja, Flash, a világ leggyorsabb embere.

Érdekességek és bakik 8.


James Cameron volt a Rambo 2. egyik társírója. A történet korai verziójában Rambót nem egy börtönben, hanem egy elmegyógyintézetben találta volna meg Trautman ezredes, ezt az ötletet azonban Stallone elvetette, Cameron viszont később felhasználta a Terminátor 2-ben.

Érdekességek és bakik 7.


Hogy megfelelő formába hozza magát, Hugh Jackman Dwayne "The rock" Johnson tanácsát kérte a helyes edzéstervet és táplálkozást illetően a The Wolverine forgatása előtt. A Szikla azt javasolta, hogy fél éven keresztül heti egy fontnyi (kb. fél kg) izmot szedjen fel, ehhez pedig egyen baromi sok csirkét, steaket és barnarizst. Jackman emellett a testépítők víztelenítő kúráját is alkalmazta, hogy az izmai megfelelően szálkásak legyenek, azaz a felvételek előtt 36 órával már semmilyen folyadékot nem vett magához.

Filmes rokonok


A filmszakmában egyáltalán nem ritka, hogy több generáció választja ugyanazt a hivatást... apák és fiúk, fivérek és nővérek szerepelnek vagy rendeznek együtt. Bár sok szülő vagy testvér óva inti csemetéjét, húgát/nővérét, öccsét/bátyját vagy akármilyen rokonát, hogy a nyomdokaiba lépjen, mégis sok példa akad arra, amikor a közös munka meghozza gyümölcsét, és az egyik rokon ugyanolyan híres és sikeres lesz, mint a másik - ha nem híresebb és sikeresebb.

Igyekezzünk ne összemosni ezt a listát a magyar filmes (és tévés) világgal, ahol szintén jellemző a családon belüli stafétabot-átadás (lényegében csak ez van...), ugyanis akad egy apró különbség: míg mifelénk a tehetség nem elvárás és nem is feltétlenül öröklődik egy családon belül, de mégis mindenki benyomkodja a debil gyerekét-rokonát a szakmába (konkrét példákat is tudnék mondani), addig külföldön - elsősorban persze Hollywoodban - létezik profi filmipar, ahol a legtöbben tényleg annyit érnek, amennyit a legutolsó filmjük.

Érdekességek és bakik 6.


Az ötödik elemben Leeloo teljes neve Leeloominaï Lekatariba Lamina-Tchaï Ekbat De Sebat.

Érdekességek és bakik 5.


A Közönséges bűnözők Keyser Sozeját egy valódi gyilkos figurája ihlette, aki előbb megölte a családját, majd eltűnt 17 évre.

Érdekességek és bakik 4.


Az Árnyék nélkülhöz egy anatómiailag tökéletes és részletes, digitális, 3D-modell készült Kevin Bacon testéről, melyet később tudományos kutatások céljára adományoztak.

Érdekességek és bakik 3.


A Mátrix kung fus edzőprogramjában Neo a hüvelykujjával megtörli az orrát. A mozdulat Bruce Leet idézi, és eredetileg nem szerepelt a forgatókönyvben, hanem Keanu Reeves improvizációja volt, ami végül benne maradt a filmben.

Érdekességek és bakik 2.


Egészen a Titanicig A vadon hercegnője c. anime volt minden idők legnagyobb japán mozifilm-kasszasikere, maga mögé utasítva az addigi első helyezett E.T.-t.

Érdekességek és bakik 1.


Amikor Carmen kivezeti az űrhajót a dokkból a Starship Troopersben, megpöccint egy kapcsolót, mire elengednek a hajó "pányvái", amik a kikötőhöz rögzítették. A gomb egy 1982-es IBM számítógép főkapcsolója, ami az egyik első, elterjedt PC volt.

2013. július 25., csütörtök

Star Wars - Tűzharc

A Star Wars-sorozat következő, magyarul megjelent kötete Karen Travisstől a Republic Commando című FPS-játék alapján készült regényciklus első része, melynek főszereplői klónkatonák, azon belül is az Omega-osztag tagjai, akik 1 évvel a háború kitörése után teljesítenek küldetéseket. Legújabb megbízásuk egy víruskutató-laboratórium felderítése és megsemmisítése egy olyan bolygón, amelyet a szeparatisták irányítanak. Landolás közben azonban az osztag egyig tagja - Darman, a robbantási szakértő - elszakad a társaitól, és egyedül kell eljutnia a többiekhez.

2013. július 21., vasárnap

Star Wars - Darth Plagueis

A lelki béke hazugság, csak szenvedély van.
A szenvedélyen keresztül erőhöz jutok.
Az erő segítségével hatalmat szerzek.
A hatalom által győzedelmeskedem.
A győzelmen keresztül láncaim lehullanak.

James Luceno alighanem az egyik legnagyobb szakértője a sitheknek, hiszen regényei közül nem egy foglalkozik a sötét oldal követőivel, ugyanakkor rendkívüli módon ért a legbonyolultabb gazdasági-, társadalmi-, és politikai manipulációk bemutatásához is, csakúgy, mint a sithek "emberi" oldalának, személyiségfejlődésének ábrázolásához.
Darth Vadert példul a legjobban A gonosz útvesztője és a Sötét nagyúr című regényből ismerhetjük meg, ám ha Palpatine-ra vagyunk kíváncsiak, a Darth Plagueist kell elolvasnunk.

2013. július 17., szerda

Képzelt riport

Remélem, nem csupán a hiúságom vezérel abban, hogy megírjam ezt az önmagammal készült fiktív interjút, de bízom benne, hogy az olvasóim közül legalább néhányan kíváncsiak arra, mi késztet filmes témájú kritikák és cikkek írására.


2013. július 14., vasárnap

Árnyék nélkül 1-2.


Árnyék nélkül
Paul Verhoeven eleddig utolsó, nagyobb, amerikai dobása a 2000-es Árnyék nélkül volt, melynek főszereplője Sebastian Caine, a ragyogó elméjű tudós, aki csapatával a kormány megbízásából kifejleszti a láthatatlanság szérumát. Az állatkísérletek sikerétől megrészegült Caine saját magán próbálja ki a szert, számításába azonban hiba csúszik, a folyamat ugyanis visszafordíthatatlanná válik. Caine és munkatársai igyekeznek közömbösíteni a szérum hatását, csakhogy a láthatatlan tudós megmámorosodik hatalmától, a következmények pedig végzetesek.

2013. július 10., szerda

Roughnecks: Starship Troopers Chronicles


1999-ben, tehát alig 2 évvel Paul Verhoeven mozifilmje után készült egy összesen 40 részes, komputeranimációs sorozat, amely a Rosszcsontokról, azaz Razak hadnagy (bár a Michael Ironside által alakított karakter nevét Rasczaknak kell írni...) osztagáról szól, melynek tagjai között megtalálható Johnny Rico és Dizzy Flores, zöldfülű haditudósítóként pedig hozzájuk csapódik a médium Carl Jenkins, aki a csapat akcióiról készít anyagokat a FedNet számára, továbbá a légierő kötelékében feltűnik Carmen Ibanez és Zander Barcalow.

2013. július 9., kedd

Starship Troopers - Invasion


A negyedik Starship Troopers-film nem élőszereplős, hanem komputeranimációs, amit Shinji Aramaki rendezett. Nevezett úriember számtalan anime és videojáték készítésében vett részt az évtizedek során, így személyében megfelelő kézbe került a produkció. Aramaki nem is tökölt sokat, kiszórta a felesleges történet-elemeket, megtartotta a jókat, és egy kőkemény sci-fi-akciófilmet készített, ami lényegesen "Starship Troopersebb", mint a harmadik rész, ugyanakkor stílusában némileg hasonlít a második filmre (mivel jórészt belső helyszíneken játszódik).

2013. július 8., hétfő

Starship Troopers 3.


Amennyire kellemes meglepetés volt a második rész (ha lehet ezt mondani), a harmadik Csillagközi invázió pont annyira lett rossz, mint amennyire az elődjének kellett volna lennie, ha nem Phil Tippett ült volna a rendezői székben. Az első és második film forgatókönyvírója, Ed Neumeier valakit nagyon megdumálhatott, hogy képes levezényelni egy ilyen filmet, mert érthetetlen módon bizalmat szavaztak neki, és még az sem jelentett problémát, hogy nulla rendezői végzettsége és rutinja van.

2013. július 7., vasárnap

Starship Troopers 2.

A Szövetség hőse


Hollywood előszeretettel facsarja ki az utolsó csöppet is egy-egy sikeres produkcióból (vagy bukásból - egyre megy), így fordulhat elő, hogy rengeteg filmből készül folytatás, melyek többnyire elkerülik a moziforgalmazási rendszert, és direct-to-video, esetleg a tévécsatornák számára forgatják őket. Ne az Asylum-gagyikra gondoljunk, hanem "hivatalos" folytatásokra, melyek nagy része ugyan páros lábbal tapossa porba a forrásként szolgáló filmet, de az üzlet az üzlet, és mindig csend van, amikor meghal az aranyhal (Deep impact 2., Armageddon 2., Twister 2., Galaktikus támadás 2. stb.).
A Csillagközi invázió sem kerülhette el a sorsát, bár az borítékolható volt, hogy az előd viszonylag magas színvonalát nem sikerül megugrani, mégis, legnagyobb meglepetésemre a második rész nem lett annyira rossz, mint amire számítottam. Túl jó sem persze, de ha az Asylumok csak fele ilyenek lennének, minden rosszat visszavonnék róluk.

2013. július 6., szombat

Starship Troopers

A Szakasz az űrben


Emlékszem, amikor 1997-ben bemutatták a Starship Troopers - Csillagközi invázió című sci-fi-akciófilmet, a VOX-ban az olvasók között ádáz vita dúlt arról, hogy ez akkor most jó film-e vagy sem. A fanyalgók szinte mind azzal jöttek, hogy mekkora ostobaság a cselekmény, miszerint egy rakás katona ordítva bogarakat gyilkol, és hogy ez azt eredményezi, hogy a barmabb nézők ennek hatására majd Rambo-késsel fognak tücskökre vadászni a kertben.