2013. október 29., kedd

Érdekességek és bakik 16.


Sajnos, a magyar szinkron miatt nem jön át az a poén (sem), amikor az Űrgolyhókban Dark Helmet azt kérdezi Sandurz ezredestől: "Talán... beszartunk?". Ez eredetiben úgy hangzik: "What's the matter, Colonel Sandurz? Chicken?". Az amerikaiaknál a gyávaságot nem a nyúllal, hanem a csirkékkel kötik össze, másrészt az egész poén a Kentucky Fried Chickenes Harland Sanders ezredes figurájára van kihegyezve.

2013. október 27., vasárnap

Véres gyémánt - Kínai negyed


Véres gyémánt
Amiről az ember nem tud, az nem is fáj neki. Tipikusan ez a helyzet az ún. harmadik világ "dolgaival", aminek államait politikailag korrekt módon fejlődő országoknak is szokás nevezni. Hát igen, az egykori gyarmatosítóknak biztosan könnyebb így... odamentek, a velőt is kiszívták az adott országból vagy földrészből, majd amikor már nem volt mit ellopni kitermelni, nagy kegyesen kivonultak és függetlenséget adtak - hogy aztán szépen visszatérjenek, csak már befektető nagytőkések és iparvállalatok formájában, hogy még a maradék húst is leszopogassák a csontokról.

Star Wars: Coruscant

Lehet azon vitatkozni, hogy a Star Wars az elmúlt évtizedekben mennyire maradt hű önmagához, ahhoz a világhoz, amit George Lucas a '70-es évek közepén megteremtett - és talán egyeseknek igaza is lenne. Tény, hogy a Csillagok háborúja ma már egy több milliárd dolláros márkanév, és a jelentősége már nem ugyanaz, mint a kezdetekben. Ami azt illeti, szerintem sem tesz jót a brand komolyan vehetőségének az, hogy gyakorlatilag minden termékre rárakják már a Star Wars-logót, hogy a különféle filmkiadványok között ilyen-olyan különbségek vannak (újabb és újabb plusz jelenetek, apró változtatások az eredeti filmekhez képest stb.), és hogy az egész ma már inkább egy üzleti vállalkozás, mint egy sci-fi filmsorozat, aminek pedig eredetileg szánták. Megjegyzem, semmi bajom nincs azzal, hogy iparágat építenek egy nagyot durranó mozifilm köré, hiszen balgaság lenne nem kihasználni a benne rejlő potenciált, viszont mégsem kellene mindezzel háttérbe szorítani az egésznek a lényegét.

A sorozat első részéről, a Tűzharcról született kritika elolvasható ITT.



(A "triple zero" - zero, zero, zero - a Köztársaság Nagy Hadseregében
Coruscant kódneve, de mivel ez talán sokak számára nem egyértelmű,
a Szukits Kiadó a regény címének megváltoztatása mellett döntött.)

A geonosisi csata (és az előző könyv cselekménye) után egy évvel járunk. Az Omega-osztag tagjai - Darman, Fi, Atin és Niner - egy szigorúan titkos terrorelhárító akcióra érkeznek a Coruscant-ra. Feladatuk, hogy egykori kiképző őrmesterükkel, Kal Skirataval, és két Jedi tábornokkal, Etain Tur-Mukannal és Bardan Jusikkal kiiktassanak egy szeparatista sejtet, ami több, robbantásos merényletért felelős a városbolygón. A kommandósok segítségére érkeznek még a Delta-osztag különlegesen képzett tagjai - Boss, Sev, Fixer és Scorch -, egy másik kiképzőtiszt, Walon Vau, valamint egy mélységi felderítő, Ordo százados. Az akció független a Köztársaság hadműveleteitől, vagyis külső támogatásra (pl. a Jedi Tanácstól vagy a Szenátustól) egyáltalán nem számíthatnak - mint ahogy jutalomra sem siker, vagy elmarasztalásra kudarc esetén, hiszen a bevetés hivatalosan meg sem történik.

2013. október 21., hétfő

Carrie


Az eredeti, Brian De Palma-féle Carrie-filmről a bejegyzés elolvasható ITT.

Stephen King az utóbbi időben kissé kiment a divatból, meg nem is nagyon tudja megismételni a régi sikereit, melyek könyv- és/vagy filmalakban is nagyot szóltak (pl. Ragyogás, Az, Kedvencek temetője, Christine stb.). Ha ehhez hozzátesszük az amerikai filmipart (már megint) évek óta sújtó krónikus ötlettelenséget és önismétlést (értsd: remake- és reboot-mánia), akkor viszont már talán nem is akkora meglepetés, hogy visszanyúltak egy klasszikus King-thrillerhez (soft-horror?), ami annak idején moziban is jól teljesített (alig 2 milliós gyártás mellett több mint 30 milliót hozott), és egycsapásra ismertté tette az író nevét is.

2013. október 20., vasárnap

Iron Man - Rise of Technovore


Talán sokak számára újdonság, hogy néhány Marvel-filmből anime-verzió is készült, vagyis nem sima rajzfilm, hanem japán stílusú animációs változat. Igaz, a címek és figurák között nincs túl nagy zsúfoltság: eleddig mindössze a Vasember, Rozsomák, az X-Men és Penge kalandjai kerültek feldolgozásra, a páncélfejű főszereplésével viszont már a második film készült el, ami a kütyüfil japánoktól talán nem is akkora meglepetés.

2013. október 19., szombat

Lego Batman: A film


Legózni jó, erről valószínűleg a világon sok millió gyerek vélekedik hasonlóan. A Lego ugyanakkor hatalmas biznisz is, és a dán játékgyárral társulni manapság már egyre inkább megéri, hiszen rengeteg terméket és/vagy szolgáltatást lehet eladni és/vagy reklámozni a kis műanyagfigurákkal. Nincs ezzel másképp a videojáték- és filmipar sem, ami már több mint 10 éve működik együtt a Legoval, ennek eredményeképp újabb és újabb animációs filmek születnek olyan ismert szereplőkkel, mint például Indiana Jones, a Star Wars-univerzum karakterei vagy éppen Monty Pythonék. A legújabb animációs film a DC-képregények figuráit vonultatja fel.

2013. október 18., péntek

Phillips kapitány


Megerősítette az amerikai külügyminisztérium és a haditengerészet a hírt, hogy Richard Phillips kapitány kiszabadult a szomáliai kalózok fogságából, akik közül hármat megöltek, egyet pedig elfogtak. A kapitány sértetlen, jelenleg a USS Bainbridge nevű amerikai hadihajó fedélzetén van, ami napok óta annak a mentőcsónaknak a közelében volt, amelyben a kapitányt fogva tartották. Philips kapitány akkor került fogságba, amikor a rablók kedd éjszaka rátámadtak Maersk Alabama nevű, dán tulajdonú, ám amerikai legénységgel közlekedő teherhajóra. A tengerészeknek sikerült a kalózokat menekülésre kényszeríteniük, ám a banditák túszként magukkal vitték a hajó kapitányát egy mentőcsónakkal, amiből kifogyott az üzemanyag, így sodródni kezdett az Indiai-óceánon. A kapitány csütörtök hajnalban a vízbe vetette magát, hogy megpróbáljon odaúszni a közelben horgonyzó USS Bainbridge-hez, a kalózok azonban utána ugrottak, és visszavitték a mentőcsónakba. A kapitányt állítólag a szökése után nem bántották a kalózok, akiknek vezére közölte: váltságdíjat és szabad elvonulást követelnek a kapitányért cserében.
Független Hírügynökség - 2009.04.12.

2013. október 17., csütörtök

Spartacus - Az aréna istenei

A sorozat első évadjáról ITT olvashatsz összefoglalót,
a másodikról ITT, a harmadikról pedig ITT.



Figyelem, spoilerek!

A - nevezzük így - nulladik szezon is magán viseli a Spartacus főcímet, noha a trák rabszolga itt még egyáltalán nem szerepel, mert hónapokkal járunk az érkezése előtt, helyette viszont jobban megismerhetjük a Batiatus-ház lakóit, a gladiátorokat, és egész Capuát (hiszen ekkor még nagyjából mindenki életben van, aki a későbbiekben meghal). Ennek az évadnak ezért nincs is kifejezetten főszereplője, hacsak nem vesszük annak a második szezonban visszatérő Gannicust, aki köré leginkább ki van alakítva a történet. Ebben az időben ő a Batiatus-ház ünnepelt bajnoka. Ami a többi főszereplőt illeti, Oenomaus még nem doctore (viszont elődje halálát követően megkapja kinevezését), Barca az előző partnerével van, a még nem a Testvériséghez tartozó Ashur és szír társa pedig azon munkálkodik, hogy mihamarabb megkapják a jelet. Crixus a ludus legfrissebb szerzeménye, akinek harciassága és küzdőszelleme lenyűgözi Batiatust.

2013. október 16., szerda

Isteni műszak


Nem kizárt, hogy a magyar filmgyártás látja a fényt az alagút végén, és ha mázlija van, nem a vonat közeleg. Ugyan nem vagyok meggyőződve arról, hogy a jövőt az jelentené, hogy a térség egyik legnagyobb, filmfelszereléseket bérbeadó cégével (Sparks) és az Emberi Erőforrások Minisztériumával együttműködésében kellene ezentúl magyar filmeket készíteni (amiket a mindenkori - most éppen Magyar Nemzeti Filmalap nevet viselő - pénzelosztó sóhivatal koordinál), de alapvetően annak is örülhetünk, hogy egyáltalán nem szűnt meg még teljesen a hazai filmgyártás - tekintve az elmúlt években tapasztalt zavaros állapotokat.

2013. október 13., vasárnap

Elysium - Fogságban

Elysium
A dél-afrikai Neill Blomkamp nagyjátékfilmes rendezői debütálása igen rendhagyóra sikerült négy évvel ezelőtt. A Distric 9 relatíve kevés pénzből készült (és annak nagy része is a parádés vizuális effektusokra mehetett el), realista, dokumentarista stílusával és érdekes történetével azonban egy minden szempontból maradandó alkotás született, ami - nem utolsósorban - a mozi világának "adta" Sharlto Copley-t is, aki bár tulajdonképpen nem színész (Blomkamp mellett volt számítógépes szakember, amikor a rendező a 3D-animációval ismerkedett), mégis kiváló karakter (különösen a brutális angol akcentusa), nem csoda hát, hogy az Álomgyár is felfedezte magának (pl. The A-team, Oldboy stb.).

2013. október 10., csütörtök

Spartacus - Elátkozottak háborúja (3. szezon)

A sorozat első évadjáról ITT olvashatsz összefoglalót,
a másodikról pedig ITT.



Figyelem, spoilerek!

Gaius Claudius Glaber halott, csakúgy, mint felesége, Ilithyia, valamint annak újszülöttje, akit Lucretia ragadott magával, amikor öngyilkosságot követett el. A Spartacus vezette rabszolgasereg újabb és újabb diadalokat arat, de mindezért óriási árat kell fizetniük: folyamatosan menekülniük kell az őket üldöző római csapatok elől, és eközben sok jó embert veszítenek. A lázadás terjedése immár komoly kihívást jelent Róma számára, nyilvánvalóvá válik, hogy a kezdeti, kisebb csatákat követően a totális háború elkerülhetetlen, a szenátus ezért Marcus Crassust kéri fel, hogy magánvagyonából állítson össze egy olyan hadsereget, melynek élén le tudja győzni Spartacust. Crassus, akit tapasztalatlan, de annál becsvágyóbb és ambiciózusabb fia, Tiberius is elkísér a hadjáratba, a fiatal tisztet, Julius Caesart kéri fel, hogy álruhában szivárogjon be a rabszolgák által elfoglalt város falai közé, hogy kikémlelje Spartacus szándékait.

2013. október 6., vasárnap

Tűzgyűrű - A nyár királyai


Tűzgyűrű
Óriásszörnyek vs. óriásrobotok, így lehetne legrövidebben összefoglalni Guillermo del Toro legújabb filmjét, melyben egy, a Csendes-óceán alatt megnyíló dimenzionális kapun keresztül gonosz óriásszörnyek támadnak a világra. Az ellenük folytatott háború során városok tucatjai semmisülnek meg, és milliók pusztulnak el, végül az emberiségnek szinte teljesen kimerülnek a tartalékai. Utolsó mentsváruk az ún. Jaeger-program: hatalmas harci robotokat építenek, melyeket - agyukat összekapcsolva - több pilóta irányít. Egy tragikus végkimenetelű összecsapás után a programot a világ kormányai leállítják, ám egy katonatiszt, néhány tudós és egy csapat elszánt pilóta makacsul, önmagukat sem kímélve mégis felveszi a harcot az egyre agresszívebben támadó szörnyetegekkel.


Érdekességek és bakik 15.


A főszereplők neveinek kezdőbetűi (Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal, Saito) az angol 'dreams', azaz álmok szót teszik ki. Ha még hozzájuk vesszük a többi szereplő nevének kezdőbetűit is (Peter, Ariadne, Yusuf), akkor a teljes szöveg 'dreams pay' lesz, vagyis 'fizető álmok', ami a szereplők tevékenységére utal.