Ilyen film is ritkán készül: spanyol-bolgár koprodukció, ráadásul robotos sci-fi, melynek ötletét már Hollywood is nem egyszer elsütötte, aztán hol jobban, hol kevésbé sikerült a dolog. Az Antonio Banderasszal készült mozi amolyan Szárnyas fejvadász-, Ghost in the Shell- és Én, a robot-keverék, és bár sokan fanyalognak miatta, egyáltalán nem annyira rossz film, igaz, nem is kiemelkedő, de azért teljesen vállalható, korrekt munka, pláne Európából.
.jpg)

Másrészt, ha egy robot megjelenése emberszerű, akkor valószínűleg a "gondolkodása" is az lesz, hiszen az egy dolog, hogy emberek programozzák és határozzák meg a viselkedési paramétereit, de úgy általában az ember teljesen logikusan a saját képére is "teremti" meg a gépi szolgáját, ezzel mintegy istent játszva. Innentől pedig csak egy lépés, hogy elgondolkodjunk azon, mitől is ember az ember, és mitől robot a robot - egyáltalán: mi is az élet, és az mitől az, ami. Mi organikusak vagyunk, a robotok pedig nem, de valószínűleg itt véget is érnek a különbségek, legalábbis az alapokat tekintve.
Az sem lényegtelen, hogy ha sikerül majd valaha ténylegesen intelligens, emberszerű robotokat építenünk, valószínűleg elkerülhetetlenek lesznek a két "faj" közötti konfliktusok, és nem csak azért, mert (lásd még a géprombolókat a XIX. század elején) a gépek olyan feladatokat is elvégeznek, amiket ma az emberek, csak épp nem kérnek fizetést, nem kell pihenniük stb.
Bár meglehetősen fantasztikus elképzelés, talán nem lehetetlen, hogy a robotok intelligenciája egyszer eléri, netán meg is haldja az emberét, és bár érzelmekre nem lesznek képesek (?), de tiszta, fekete-fehér logikájuk talán még veszélyt is jelenthet ránk, hiszen onnantól kezdve nem lesz szükségük az emberre, az ellenérzések viszont fenyegetést jelenthetnek - vagyis a robotok létezése, "élete" kerülne veszélybe, akik elvárható módon meg akarják védeni önnön létezésüket.
Vajon ha az értelem elér egy bizonyos szintet, akkor megelégszik-e annyival, vagy ösztönös igénnyel tovább akar fejlődni - és ha ez megtörténik, akkor hol a határ, ha van egyáltalán? Bár a robottechnika egyike a rohamosan növekvő iparágaknak, azért a cylonoktól még messze vagyunk, de talán mégsem annyira elképzelhetetlen egy napon a Battlestar Galactica utópiája.
Az Automata ezekre a kérdésre választ ugyan nem ad, de erre talán nincs is szükség; épp elég az, hogy már a puszta gondolat felébred a nézőben, aztán elrágódhat a különféle morális és tudományos hipotéziseken (pl. a gépeket gyártó gépeken - ami egyfajta szaporodás).


Egynek egyáltalán nem rossz az Automata, bár látszik, hogy nincs mögötte az amerikai filmekre jellemző erős kiszámítottság és precizitás, ez viszont nem feltétlenül baj. A trükkök és általában a külsőségek gond nélkül hozzák napjaink elvárható színvonalát, a történet pedig minden hibájával és hiányosságával együtt is jobb egynémely társánál. Az európai stílus és alkotói szándék ezúttal is tettenérhető, még ha a sztorit inkább Hollywoodból várnánk. Egyáltalán nem lebecsülendő, hogy ilyen fajta film készül az öreg kontinensen, pláne a sokak által lesajnált Bulgária közreműködésével. Ha sokan csak fele ilyen mozit tudnának összehozni, már az is igen nagy szó lenne.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése