Ami a Marvelnél a Bosszúállók (a Bosszú angyalai), az a DC-nél az Igazság Ligája. A két szuperhős-csapat a két legnagyobb amerikai képregénykiadó zászlóshajója, így nem csoda, hogy élőszereplős és/vagy rajzolt filmjeikben is gyakran dolgozzák fel a kalandjaikat. Miközben a Marvel iszonyatosan elhúzott riválisa mellett a mozifilmek tekintetében (számban és színvonalban is), addig a DC az animációk terén teljesít sokkal-sokkal jobban, és ennek csak egyik oka az, hogy több rajzolt alkotással büszkélkedhetnek. Valamiért nem megy nekik az élőszereplős rész, kivéve persze Tim Burton első Batmanjét és az üstökösként ragyogó Sötét lovag-trilógiát (ha az elmúlt 25 év filmjeit vesszük), de a többi valahogy nem az igazi. Sok a pénzügyi és kritikai bukta (pl. Macskanő, Zöld lámpás), máskor meg ugyan anyagilag rendben van a filmjük, de a végeredmény finoman szólva is középszerű lesz (pl. Az acélember). És persze akad néhány se ilyen, se olyan, amit a világ egyik fele szeret, a másik meg utál (pl. a Watchmen). Ehhez képest a DC-s rajzfilmek szinte mindig jók, míg a Marvelesek többnyire csak közepesek.
2014. március 31., hétfő
2014. március 26., szerda
Batman - A rajzfilmsorozat
Tim Burton 1989-es Batmanje óriási anyagi és kritikai sikernek bizonyult, gyártási költségének több mint tízszeresét termelte vissza világviszonylatban (30 millió/411 millió dollár), ami arányait tekintve minden idők legjövedelmezőbb Batman-filmjévé teszi (összehasonlításképp: A sötét lovag gyártási/bevételi aránya "csak" ötszörös).
A franchise-ba új életet lehelő Warner Bros. lecsapott a növekvő "Bat-mániára", és 1992-ben útjára bocsátotta a Denevérember kalandjait bemutató rajzfilmsorozatot, melyet TAS-ként (The Animated Series) is lehet ismerni.
2014. március 24., hétfő
Star Wars: A 66-os parancs
A sorozat első részéről, a Tűzharcról született kritika elolvasható ITT,
a második részről, a Coruscantról ITT,
a harmadikról, a Színvallásról pedig ITT.
Figyelem, spoilerek előfordulnak!
Negyedik részéhez érkezett Karen Traviss kiváló regényciklusa, melynek főszereplői az Omega-osztag tagjai, Darman, Niner, Fi és Atin, valamint őrmesterük, Kal Skirata - na meg a(z immár) klán többi tagja, a Delta-osztag, Walon Vau, Etain Tur-Mukan, Bardan Jusik stb.
A történet ezúttal jóval nagyobb időintervallumot fog át; az elején nagyjából egy évvel jár a Színvallás után, azt követően pedig heteket-hónapokat ugrik előre, végül a legfőbb cselekményszál majdnem három évvel a geonosisi csata után, A sith-ek bosszúja idején (és kicsivel azt követően) játszódik.
2014. március 23., vasárnap
Átmeneti állomás - A messzi dél vadjai
Noha még csak március vége van, de alighanem már láttam az év egyik legjobb filmjét.
Destin Cretton független alkotása alig 1 millió dollárból készült, de történetével, mondanivalójával, na meg hiteles drámájával gond nélkül maga mögé utasít olyan szuperprodukciókat, mint pl. a Gravitáció, és persze simán feltörli a padlót olyan hatásvadász és díjhajhászó mozikkal is, mint amilyen a 12 év rabszolgaság.
2014. március 17., hétfő
The Battery - Eltűnő hullámok
The Battery
Két fiatal srác magányosan kóborol Amerika elhagyatott országútjain. Bár korábban egy csapatban baseballoztak, nem nagyon ismerik a másikat, de mégis egymásra vannak utalva, ugyanis az emberek zombikká változtak, és most az élőkre vadásznak.
2014. március 14., péntek
Filmes robotok
A robot egy olyan elektromechanikai szerkezet, amely előzetes programozás alapján képes különböző feladatok végrehajtására. Állhat közvetlen emberi irányítás alatt, de önállóan is végezheti a munkáját egy számítógép felügyeletére bízva. A robotokra rendszerint olyan munkákat bíznak, amelyek túl veszélyesek vagy túl nehezek az ember számára, vagy egyszerűen túl monoton, de mégis nagy pontosságot igényel a feladat, ezért egy robot sokkal nagyobb biztonsággal képes azt elvégezni, mint az emberek.
A robot szó a szláv robota szóból ered, aminek jelentése a cseh, a szlovák és a lengyel nyelvben szolgamunka, az oroszban pedig a munkát jelenti. Karel Čapek, cseh író használta először a mai értelemben vett robot szót az 1921-ben bemutatott R.U.R. című színdarabban. (forrás: Wikipedia)
2014. március 9., vasárnap
Robotzsaru - Metro Manila
A "régi" és "új" Robotzsaru kapcsán elkerülhetetlen az összehasonlítás - és erre az alkotóknak is számítaniuk kell(ett, amikor úgy döntöttek, hogy remake-elik az 1987-es, eredeti filmet). Ennek fényében kijelenthetem, hogy Paul Verhoeven mozijának nincs semmi félnivalója fiatalabb "vetélytársától".
2014. március 3., hétfő
12 év rabszolgaság - A mintatanár
Solomon Northupot egy nap elrabolják, délre hurcolják, és eladják rabszolgának. 12 évet húz le különféle ültetvényeken, mielőtt sikerülne igazolnia kilétét, és hazatérne a családjához. Az idei Oscar-gála alighanem legnagyobb esélyese már nyert egy rakás fontos díjat, de ez szerintem sokkal inkább a film témája miatt van, és nem azért, mert annyira jó lenne - igaz, nem is rossz, de hogy Oscart érdemelne... Ezzel együtt valószínűleg meg fogja kapni a szobrot, mert ez egy tipikusan díjhajhász alkotás, ami azért készült, hogy díjakat nyerjen. (update: valóban nyert)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)