2013. szeptember 29., vasárnap

Szemfényvesztők - Byzantium


Szemfényvesztők
A világ legjobb illuzionistának egy csapata bankot rabol, de nem akárhogyan: a mindenkit megtévesztő műsorszámuk végeztével a közönség közé szórják a megszerzett pénzt. Az FBI értetlenül áll az agyafúrt attrakció előtt, nem is sejtve, hogy a szemfényvesztők egy sokkal nagyobb dobásra készülnek.
Louis Leterrier mindössze ötödik filmje (a folytatás amúgy hivatalosan már be van jelentve, de premierdátum e sorok írásakor még nem ismert) egy olyan világba kalauzolja el a nézőket, amit legtöbbünk csak a nézőtérről ismer. Ez nem más, mint a trükkök, az illúziók, a megtévesztés és a figyelemelterelés világa, ahol semmi nem az, aminek látszik.

Pillangó-hatás - Fekete hattyú - Az ördög Pradát visel

Hadd csempésszek be pár olyan filmet, amik közül kettőt korábban láttam, de akkor még nem írtam róla a blogon (csak a saját, személyes Facebook-oldalamon), valamint egy egészen frisset, amit puszta agyrágózás gyanánt néztem meg ma délután a tévében.



Pillangó-hatás
Az elmúlt pár év egyik legjobb filmélménye számomra. Érdekes és izgalmas történet, kiváló rendezés, és ami a legfőbb: kiderült, hogy Ashton Kutcher nem egy hülye ripacs, hanem kifejezetten tehetséges színész, aki sajnos sokszor aprópénzre váltja a talentumát. A nagypapa-effektus durva kibontása.

2013. szeptember 25., szerda

Spartacus - Bosszú (2. szezon)

A sorozat első évadjáról ITT olvashatsz összefoglalót.


A legfontosabb változás az első szezonhoz képest az, hogy a címszerepet Liam McIntyre vette át szegény Andy Whitfieldtől.

Figyelem, spoilerek!

A lanista, Quintus Lentulus Batiatus halott, gladiátorai és rabszolgái fellázadtak, a szedett-vedett csapat pedig - Spartacus és Crixus vezetésével - menekülni kénytelen az új római prétor, Gaius Claudius Glaber elől. Az egykori Batiatus-villában közben felfedezik, hogy a mészárlást Lucretia túlélte, de az események hatására elméje megbomlott (?), ezért Glaber felesége, Ilithyia veszi pártfogásába az asszonyt, aki rövidesen visszanyeri erejét, és profetikus (?) jövendölésekkel segíti a Spartacus utáni hajtóvadászatot. Ő közben mind több és több rabszolgát szabadít fel és nyer meg az ügyének, majd seregével a Vezúv lábánál lévő elhagyatott templomba veszi be magát. Oenomaus a kegyetlen bánya-viadalok világába menekül, ahonnan sikerül kimenteni, csakúgy, mint Naeviat, aki egy kőbányában várja a halált. A behízelgő modorú Ashur ezúttal Glaber oldalán sütögeti a pecsenyéjét, de feltűnik Gannicus is (ő Az aréna istenei c. előzménysorozat főszereplője), aki eleinte szkeptikusan szemléli Spartacus erőfeszítéseit, de végül - főleg azért, hogy visszanyerje az őt árulónak tartó Oenomaus megbecsülését - csatlakozik az egykori gladiátorokhoz.

2013. szeptember 22., vasárnap

Szökevényvonat - Transz


Szökevényvonat
Andrej Koncsalovszkij Oroszországban született filmrendező, aki megannyi hazai alkotást követően, a '80-as évek elején Hollywoodba tette át a székhelyét, hogy ott (amerikai mérce szerint) egy átlagosan közepes, de megbízható iparosrendezővé váljék. Legnagyobb közönségsikerét a Tango és Cashsel érte el, hazánkban pedig leginkább onnan lehet ismerős a neve, hogy 10 éve itt forgatta Glenn Close és Patrick Stewart főszereplésével Az oroszlán télen című tévéfilmet. A 76 éves rendező napjainkban is aktívan dolgozik, következő projektje 2014-es dátummal van bejelentve.

2013. szeptember 15., vasárnap

Mud - Barátunk, Superman


Mud
Bár hazánkban is jól ismert, kedvelt színészek (Matthew "leveszem az ingem" McConaughey, Reese Witherspoon) játszanak benne (nem is rosszul, főleg McConaughey remekel), nálunk mégsem került mozikba a Mud, ami annak fényében nem is csoda, hogy az amerikai független filmek nem éppen a közönségmágnes-képességükről híresek, amire csak úgy tódulnának a népek a magyar plázamozikba, így - hogy azért szó ne érje a ház elejét - a Mud szép csendben megjelenik majd valamikor DVD-n, aztán aki kíváncsi rá, úgyis megveszi. Sajnálatos ez a hozzáállás a forgalmazók részéről, de azért érthető is, hiszen lehet akármekkora hulladék, mégis csak egy Riddick termel profitot, míg egy Mud-hoz hasonló film szinte semmit, így nem is kérdés, melyiket küldik moziforgalmazásba, és melyik végzi a polcok alján.

2013. szeptember 12., csütörtök

Érdekességek és bakik 14.


Amikor James Cameron úgy döntött, hogy a valódi Titanic roncsáról is szeretne felvételeket a filmbe, nem akart tengeralattjáróból készült snitteket, ezért a fivére és a Panavision (filmes felszereléseket gyártó cég) kifejlesztett egy különleges, nyomástűrő kamerát, ami a 400 atmoszférás nyomást is kibírta. Ezzel az eszközzel csupán alig negyedórányi anyagot lehetett egyszerre felvenni, ezért Cameron készíttetett egy méretarányos modellt a Titanic roncsáról, hogy azon tervezhessék meg és gyakorolhassák be a különféle mélytengeri manővereket. Végül 12 merülésből sikerült megoldani az összes felvételt, a kamera pedig "szerepel" is a filmben.

2013. szeptember 11., szerda

Spartacus - Vér és homok (1. szezon)


Tyű... a felemás Arrow után igazi felüdülés volt nézni - nyilván nem a rengeteg vér és a pucérság (férfi és női egyaránt), trágárság miatt, bár tény, hogy ezek elég autentikussá tették az élményt.

2013. szeptember 8., vasárnap

Kick-Ass 1-2.

Kick-Ass
Néhány évvel ezelőtt kellemes meglepetés volt a Kick-Ass című képregény-akció-komédia, ami két Vasember, Thor, Rozsomák, no meg Batman között próbált valami újat mondani a szuperhősség mibenlétéről - és közben hatalmas fityiszt mutatott az egész műfajnak többek között azzal, hogy egy tündéri kislányt alakított át vérszomjas (és mocskos szájú) hentelőgéppé.
A képregény először 2008-ban jelent meg a Marvel Comics (pontosabban annak Icon nevű leányvállalatának) kiadásában, de mivel rendkívül sok benne az erőszak és a trágárság, gyakorlatilag egyetlen filmstúdió sem volt hajlandó beszállni a mozgóképes adaptáció gyártásba, így a Kick-Ass független filmként készült el (többek között Brad Pitt támogatásának köszönhetően).

2013. szeptember 1., vasárnap

Engedj be!

Låt den rätte komma in - Let the right one in - Engedj be!
Gyerekhorror... nem egy népszerű műfaj, hiszen a gyerekekre a normálisabbja szent és sérthetetlen lényekként gondol, akiket a filmekben tilos bántani, nem szabad a kezükbe fegyvert adni, és általában véve ki kell őket hagyni mindennemű szörnyűségből. Ezzel alapvetően én is egyetértek, ugyanakkor tagadhatatlan, hogy dramaturgiai szempontból a gyerekek rendkívüli történetekbe való helyezésével igen sajátságos hangulat hozható létre, ami az egész filmre rányomja a bélyegét. És ez persze nem csupán horrorban működik, de lényegében akármilyen műfajban (pl. Az, Super8, Kick/Ass, Pillangó-hatás, Végtelen történet stb.).
E bevezető után hadd szóljak pár szót a svédekről: Abba, Ace of Base, Roxette, IKEA, Volvo, Saab, de mivel filmekről van szó, akkor Ingmar Bergman és A tetovált lány á la Millenium-trilógia. A svédek - csakúgy, mint általában a skandinávok - eléggé élen járnak az európai filmgyártásban, 2008-ban pedig elkészítettek egy remek vámpírmozit, ami igazi felüdülés mindazok számára, akik már kissé megcsömörlöttek a sok, véres, amerikai szeméttől, ahol tucatszámra hentelik egymást a szereplők, de értelmes történetük többnyire nincsen (pl. Penge, Underworld).