2013. február 25., hétfő

Armageddon

Repül a nehéz kő...


Elég régóta (több mint 20 éve) foglalkozom a filmekkel behatóbban is, és ez idő alatt nem sok moziról tudtam elmondani, hogy szívből utálom vagy megvetem, hiszen többnyire a leghulladékabb filmben is van legalább nyomokban valami, amit pozitívumként lehet elkönyvelni, még ha esetleg amatőr, dilettáns, gagyi, hatásvadász módon történik is a megvalósítása. Az amerikai filmiparban van két név, melyek számomra egyet jelentenek a látványos gagyival, még akkor is, ha műveik általában elég jól teljesítenek a mozipénztáraknál, ez azonban nem feltétlenül a magas színvonal folyománya, inkább csak a kellően agresszív médiakampánynak.

A segítség - A kezelés - Az utolsó éjjel


A segítség
Utálom a képmutatást, a hazugságot és a hamisságot, ez a film pedig éppen erről szól: a rózsaszín cukormázzal leöntött felszín alatt meghúzódó áskálódásokról, önzőségről és megalázásról, miközben a külvilág teljesen más képet lát.

2013. február 17., vasárnap

X-Men kezdetek: Farkas

Rozsomák light


Bizony, első körben azt kell leszögezni, hogy az X-Men-képregények kultikus figuráját nem Farkasnak, hanem Rozsomáknak hívják magyarul - bármit is gondoljon az InterCom.
Egyrészt Farkas egy másik X-karakter magyar neve (eredetileg Wolfsbane), másrészt Logant nem véletlenül nevezik Rozsomáknak. Kanadai, alacsony, szőrös, erős, vad, tehát külső-belső tulajdonságait tekintve is megfelel a szintén Észak-Amerikában előforduló kistestű ragadozónak, amely olyan heves vérmérsékletű, hogy nálánál jóval nagyobb állatoknak is simán nekiugrik (jávorszarvas, medve stb.), na meg nem utolsó sorban az angol wolverine szó egy az egyben rozsomákot jelent magyarul. (Szinkrontechnikai szempontból is jobban megfelel, mivel három szótagból áll a szó, szemben a farkas két szótagjával...)

Django elszabadul

 A jó, a rossz és a Quentin

Amióta Qunetin Tarantino a Kutyaszórítóbannal, de még inkább a Ponyvaregénnyel letette a névjegyét 20 évvel ezelőtt, egyike lett azon kevés amerikai rendezőknek, akiknek stílusa és filmnyelvi eszköztára senki máséval össze nem keverhető, annyira jellegzetesek, ill. kizárólag rá jellemzőek. Itt most nem olyasmire gondolok, mint péládul Michael Baynél a robbanások és lassítva lobogó amerikai zászló (amiket gyakorlatilag minden filmjében elsüt, csakhogy elterelje a figyelmet a nem létező forgatókönyvekről), hanem egyedi képi, dramaturgiai, és történetvezetési stílusról. QT egészen sajátságos módon beszéli a filmnyelvet, amit ugyan nem mindig lehet pontosan megérteni, de akkor is érezhető, hogy nem hétköznapi alkotóval van dolga a nézőnek.


2013. február 4., hétfő

Iron Sky - Warrior - Pi élete - Batman: A sötét lovag visszatér 1-2.


Iron Sky
Ahhoz képest, mekkora hype és várakozás övezte, valami egészen elképesztő módon hitvány lett. Paródiának, szatírának nem elég vicces (ami azt illeti, semennyire nem az), bár valami halovány cél és mondanivaló érezhetően volt, amit az "alkotók" szerettek volna közölni, csak éppen ez egyáltalán nem sikerült nekik.