2011. november 25., péntek

Interjú Hegedüs Péterrel, Az én Amerikám rendezőjével



Miért érezted fontosnak, hogy elkészítsd a filmet?

Amerika kulcsszerepet játszik a világban, és úgy gondoltam, nem csak nekem van ez a „szeretem-gyűlölöm” kapcsolatom vele. A barátaim közül is sokan, de általában emberek milliói érzik úgy, hogy bár Amerika részben tesz sok jót, de ugyanakkor negatív hatással is van a világra. Épp akkor kezdtem el a munkát, amikor George W. Bush „uralta” Amerikát és a világot, és erről akartam mondani valamit.

2011. november 24., csütörtök

Az én Amerikám


Az Ausztráliában élő Hegedüs Péter nevét 1999-ben ismerhette meg a szélesebb hazai közönség, amikor dokumentumfilmet készített nagyapjáról, az egykori miniszterelnökről, aki 1956-ban aláírta a szovjet csapatok bevonulását engedélyező dokumentumot. Ezt az Örökség – Egy halász története követte 2003-ban, ami a tiszai ciánszennyezésről szólt. Legújabb filmjében Amerikát veszi górcső alá, és annak jár utána, milyen hatással van az első számú szuperhatalom a világra és annak lakóira.

2011. november 22., kedd

Csizmás, a kandúr

Macskatus(a)


Gyermekkorunk legszebb meséi között kiemelkedő helyen szerepelnek a Grimm-testvérek történetei, melyeknek egyik legbájosabb főszereplője a furfangos Csizmás Kandúr, aki az eredeti mesében kisemmizett gazdáját segíti ki a nehézségekből. Jacob és Wilhelm Grimm cicusa világszerte számos mese- és rajzfilmfeldolgozást élt meg, 2004-ben pedig feltűnt a Shrek második részében is, ahol igencsak átdolgozott és újraértelmezett karaktert kapott – sokunk nem kis örömére.